سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
معماری
خانه / آموزشی / موسیقی درمانی – مقدمه موسیقی درمانی و ساختار های فولکلوری اقوام گوناگون

موسیقی درمانی – مقدمه موسیقی درمانی و ساختار های فولکلوری اقوام گوناگون

موسیقی درمانی

 موسیقی درمانی

موسیقی درمانی-music therapy

 

مقدمه

در برکه شفا ،  چکیدن قطرات اراده بر دهان ادمی ،  باریدن باران است و شکفتن نیلوفران آبی ، حاصل آن و در اینجاست که خواب گردیهای مستانه آن کلمات مقدس به جرقه های بیدار شفا تبدیل میشوند و دیگر حتی از آنها سخنی نخواهد بود.

هرچه هست و هرچه نیست ، در فکر تعادل و سلامتی است و صدای چرخه کل نگر پزشکی به تمام موسیقی است.

موسیقی ،کودکی سکوت است و سکوت با آخرین فریاد بالغ میشود و این چنین چرخه گردش دیگری میکند و حنجره ها را می آزماید.

بیایید باور کنیم ک درمان ، موسیقی ست و هیچ بیماری ای ، یارای ناهماهنگی و ناموزونی با آن را ندارد. تنها باید ما نوازنده خوبی باشیم و بدانیم کدام ساز را برگزینیم و کدام نت را بنوازیم.

بگذارید آنها تنها گوش دهند ، آنهایی ک روزی تشنه ی نت ها خواهند شد . اما افسوس بر آنها که ساعت سکوت ، زمان بلوغ موسیقی فرا رسیده است و چرخه کل نگر پزشکی جهت ارائه درمانی جامع و کامل ، تکنیک و دانش موسیقی درمانی را از میان هنرها برگزیده است و آن را با اصول تعادلی خود مطابقت داده و درکنار درمانهایش نهاده است. اگر بیشتر به واژه صوت بیاندیشیم ، در میابیم ک این عنصر همیشه با کلام و زبان بیان قرین بوده و حاوی انرژی میباشد . هنگامی کلام معنا پیدا میکند که صدای آن یا به گوش برسد و یا با رؤیت واژه ای ، لحن آن در ذهن تداعی گردد.

پس چگونه میشود از این ماهیت یگانه که آدمی را گاهی تسلی میدهد و گاه بر می انگیزد غافل بود؟

صدای پرندگان ، آب ، هیاهوی طوفان و رعد ، برخورد موج به ساحل و خش خش برگهای خشک پاییزی و… همه از گونه ای حیات بود. اگر در این میان ، نظم و تناسب با صدا در می آمیزد ، نام موسیقی به خود میگیرد و در برکه شفا هر صوتی آبستن موسیقی است ، آنگاه ک تعادل پدید آید ، او میزاید.

موسیقی درمانی

واژه موزیک ، ریشه یونانی دارد. در یونان باستان تمام هنرهای زیبا را تحت نام موزیک میشناختند و خدایان خود را موز مینامیدند. به همین علت لفظ موزیک از همان کلمه موز اقتباس شده است و الهه شعر و موسیقی را آپولو نامیدند. اما از دوهزار سال پیش فقط به هنر اصوات ، آواز و رقص ، عبارت موزیک (موسیقی) اطلاق میشد.

موسیقی درمانی ، بمعنای بکار گیری علم و هنر موسیقی ، جهت دستیابی یا احیاء تعادل است.

در دیدگاه کلی ، موسیقی درمانی با دو روش ارائه میشود:

کار_درمانی با موسیقی :

به منظور بهبود وضع فیزیولوژی افرادی با معلولیتهای ذهنی ، جسمی

درمان کل نگرانه با موسیقی :

ایجاد تعادل در بدن اثیری ، تحت چرخه کل نگر پزشکی نخستین کاربرد موسیقی درمانی ، مبحث بسیار پیچیده و گسترده ای است.

دومین روش موسیقی درمانی را در قلمروئی از موسیقی ، بنام موسیقی اثیری دنبال میکنیم. این مبحث شاید ایده ای نوین باشد.موسیقی اثیری بمعنای لایه ظریف نهفته در پس موسیقی فیزیکی است. همانگونه که میدانیم اساس موسیقی صوت میباشد که از طریق اجسام قابل ارتعاش پدید می آید و چون رودی از آلات موسیقی و در لابلای هوا ، بسوی اندام شنوایی سرازیر میگردد.

در مکانی ک صدا نباشد موسیقی فیزیکی نیز حضور ندارند اما موسیقی اثیری میتواند حضور داشته باشد. سرعت صوت 343.2متر بر ثانیه است. در دمایی بیش از15 درجه سیلسیوس ، سرعت آن افزایش می یابد موسیقی فیزیکی از ساختار های گوناگونی همچون ماهیت ارتعاش صوتی ، فرکانس اصوات ، زیر و بم ، قوی و ضعیف ، کشیده و کوتاه ، تند و سریع پدید آمده است. اما ساختار موسیقی اثیری کاملا متفاوت است. برای آنکه موسیقی اثیری را شرح دهیم ، بایست از تاریخچه ، اصول و قوانین موسیقی فیزیکی آگاهی کامل پیدا کنیم.

اصولا موسیقی فیزیکی به دوگونه از موسیقی جهانی و فولکلوریک اطلاق میگردد که در بخش درمانی به جهت کل نگری ، از حوزه موسیقی جهانی و در آن نیز از موسیقی با سبکهای کلاسیک و رومانتیک و گاهی نیز از آثار بزرگ بهره خواهیم برد. نباید از یاد برد که آثار فولکلور و محلی ، خواص درمانی نهفته ای دارند.

تعدادی از مشخصات و فضاهای حسی ایجاد شده برخی ساختار های فولکلوری اقوام گوناگون را ذکر میکنیم:

فولکلوریک ایرانی :

فضائی از بزم و گاه با حسی از غم و شادی

کردی :

فضائی از عشق ، با حسی از شور و حال وصال یا لذت فراق

ترکی :

فضائی از هجران ، باحسی از امید به وصال و یا غم غربت

روسی :

فضائی از کوچ ، گاه با حسی از رهایی یا طلب سرزمین موعود

چینی :

فضائی از قصه یا افسانه و با حسی از سیلان روحی یا حیات جاودان

عربی :

فضائی از لذت زمینی و گاه با حسی از شهوت و هوس یا اندوه پس از لهو و لعب

هندی :

فضایی از فغان و یأس و با حسی از مرگ و زوال یا تعمق در ماوراء

آفریقای جنوبی :

فضایی از صحر و جادو و با حسی از شهوتی اسرار آمیز و یا خلسه ناشی از وحشی گری

غربی :

فضائی از هجوم و طغیان با حسی از شادی و غم زمینی

البته به این نکته باید توجه کرد که در موارد فوق منظور از از فضا و حس ایجاد شده از موسیقی اثیری ساختارهای فولکلوریک آن نمیباشد بلکه قصد از فضای فولکلوری بیان حالت کلی در ذهن از آن نوع موسیقی و حس فولکلوری ، بیان مشخصه احساسی میباشد که مربوط به ذهن و احساسات از لایه های سلامتی آدمی میباشند و در بخش هومیوپاتی نیز در مورد بیماری آنها توضیحاتی ذکر شده است.

به کانال تلگرام ما بپیوندید;

برای ورود به کانال،روی لینک زیر کلیک کنید:

https://Telegram.me/Oloomegharibe

درباره ی mr7

شاید بپسندید

دانلود رایگان

کتاب صوتی رایگان : 21 قانون شکست ناپذیر پول اثر برایان تریسی  پیشنهاد ویژه اول : کلیه محصولات بعلاوه پکیج ها پیشنهاد ویژه دوم : ثبت نام دوره  (روی ادامه نوشته کلیک کنید)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

قالب وردپرس
سبد خرید خالی است!